Přihlásit se
Registrace - Login

DMS banner 21.03.2017

Porozumet autismu 2017 mhmp

Vzdělávací program APLA Praha pro rodiče dětí s PAS se úspěšně přehoupnul do druhé poloviny

DSC 0115APLA Praha v srpnu 2012 zahájila ve spolupráci s Ministerstvem mládeže a tělovýchovy projekt „Nevědomost ubližuje, znalost pomáhá“.  Je realizován a financován ze zdrojů EU v rámci Operačního programu Vzdělání a konkurenceschopnost. Jeho cílem je zvýšit teoretické i praktické znalosti rodičů dětí s PAS o problematice autismu a možných způsobech řešení životních situací vč. nácviku krizových scénářů.

Je potěšující, že na jednotlivých setkáních se zatím vždy podařilo vytvořit přátelské a bezpečné prostředí, ve kterém mohou rodiče bez obav vyjadřovat svoje názory, ale třeba i svěřit se se svými  problémy, obavami z budoucnosti apod. Přispívá k tomu také příjemné prostředí zvolených výukových i ubytovacích zařízení.

V r. 2013 se vedle pravidelných kratších vzdělávacích akcí uskutečnily dva víkendové pobyty pro rodiče starších dětí s  PAS. Ve dnech 8. -10.2. 2013 proběhl kurz poprvé v Hartmanicích na Vysočině a v dubnu (5. – 7. 4. 2013) v již osvědčeném penzionu U čápa na pomezí Jizerských hor a Krkonoš.

Vzdělávací část programu zajistila Veronika Šporclová (únor), Roman Pešek (únor, duben) a Hynek Jůn (duben).  Program obou pobytů se vždy koncipoval s ohledem na aktuální požadavky (tzv. „poptávku“) rodičů. Semináře se skládaly z teoretické a interaktivní části (přednáška, workshop, rodičovská skupina, zpětná vazba). Rodiče ve svém hodnocení také velmi oceňovali, že bylo možné se na lektory obracet s individuálními dotazy i mimo hlavní vzdělávací bloky.  Pozitivní roli jistě sehrál i vyhrazený prostor na individuální odpočinek, sportovní aktivity, společné posezení v restauraci apod.  Zejména v případě dubnového pobytu si rodiče velmi pochvalovali příjemné prostředí a přátelský personál penzionu U čápa, a to i přesto, že se v povelikonočním čase na přilehlém svahu lyžovalo jako o Vánocích.  

Projet APLA Praha Nevědomost ubližuje, znalost pomáhá se tak úspěšně posunul do své druhé části. Vyvrcholí závěrečnou vícedenní konferencí (18. – 20. 10. 2013, penzion Samechov v Posázaví, nedaleko Chocerad). Bližší informace o konferenci (termín, program, doprovodné aktivity apod.) budou zveřejněny v dostatečném předstihu na webu APLA Praha a připravovaném webu APLA pro vzdělávání. Vedle zhodnocení projektu a prezentace výstupů připravujeme řadu dalších doprovodných aktivit pro děti i dospělé. Nechte se překvapit!

OPVK hor_zakladni_logolink_RGB_cz

 
Share on Myspace