Přihlásit se
Registrace - Login

DMS banner 21.03.2017

Porozumet autismu 2017 mhmp

Výměnný pobyt ve Francii v rámci programu "Mládež v akci"

V týdnu od 11. 7. - 20. 7. 2013 se vydala česká výprava dospívajících lidí s Aspergerovým syndromem společně s asistenty APLA Praha do francouzské Bretaně. Celá akce proběhla díky projektu Open your mind to the world outside (Mládež v akci). V červenci loňského roku se uskutečnil pilotní turnus výměnného pobytu dospívajících a mladých lidí s AS, kdy za námi do Prahy přijeli naši kolegové z Centra Guenouvry z Francie. Společně jsme strávili 10 dní. Česká strana připravila pro naše francouzské přátele nabitý program,  a proto jsme se celý rok těšili, až se na oplátku podíváme my za našimi francouzskými kamarády.

Česká expedice byla složena ze stejných účastníků z řad dospívajících s AS, jako v loňském roce. Náš 9ti denní pobyt začal ve čtvrtek večer na pražském letišti, odkud jsme odletěli do francouzského města Nantes. Let byl pro všechny účastníky bezesporu velkým zážitkem, a to proto, že někteří letěli vůbec poprvé a při přeletu nad Paříží jsme dokonce zahlédli i Eiffelovu věž. Po půlnoci jsme přistáli na letišti v Nantes, kde na nás čekali naši francouzští hostitelé (pracovníci Centra Genouvery), kteří nás naložili do aut a spící odvezli do přístavního městečka Piriac Sur Mer, kde jsme byli v komplexu La Rose de Ventes (http://www.pep78.org/newsite/piriac.html) ubytování celý týden.

Druhý den za námi dorazila francouzská organizátorka Kristýna, která nám představila program na celý týden. Zbytek dne jsme strávili poznáváním městečka Piriac Sur Mer a procházkou po pláži, na které bylo neuvěřitelné množství vyplavených obřích medúz. V přístavu jsme neodolali nákupu typicky francouzských cukrovinek. Den jsme završili poslechem bretaňské živé hudby v přístavu.

V sobotu jsme se vypravili na slaniska. Odkud si někteří z nás dovezli nerafinovanou sůl, která se zde již pěknou řádku let získává specifickým tradičným způsobem, který jsme si mohli prohlédnout na fotografiích a videozáznamech v místním malém muzeu. Oběd byl pojat jako piknik v přírodě. Odpoledne jsme strávili na pláži, kde převažovalo spíše opalování a hry v písku, protože moře bylo pouze pro otužilé povahy.

V neděli se, podobně jako u nás, chodí nikoliv na houby, ale na mušle! Někteří z nás dostali k zapůjčení maličké rybářské sítě a hurá na kraby! Byli jsme zasvěceni do různých strategií lovu. Jako nejúčinnější se nakonec ukázalo, nalíčit na kraby past v podobě rozbité mušle. Voňavému masu odolal jen ten nejzkušenější. Odpoledne jsme si užili v Aquaparku, ve kterém na nás čekalo zajímavé překvapení. Voda byla všude kromě sprch slaná. Záhy jsme se dozvěděli, že ve městech blízko moře je to zcela běžná záležitost.

V následujících dnech jsme vypravili na ostrov Ile aux Moines (ostrov mnichů), kam jsme se dopravili lodí. V rámci uvítací návštěvy v centrální organizaci v Baule jsme dostali krásné a hlavně sladké dárky (karamely). Své znalosti o vodních živočiších jsme si rozšířili v Ocenáriu, kde jsme mohli vidět např. krmení chobotnic a tučňáků, modré langusty, neohrožené žraloky i mávající rejnoky. Podstoupili jsme i dobrodružný výlet na dřevené lodi, která byla poháněna pouze bidlem, kterého se chopil náš průvodce při proplouvání močálů a mokřad. Po usazení se opět na pevnou zem, jsme ještě zvládli projížďku na koňském spřežení typickou bretaňskou vesnicí a měli tak možnost obdivovat architekturu místních slaměných střech. Po obědě jsme zamířili do vesničky Kerhit (ukázka bretaňské lidové kultury). Při návštěvě Centra Genouvery jsme se seznámili s jejich dalšími obyvateli, kteří pro nás připravili pohoštění. 14. července se v celé Francii slaví dobytí Bastily, které znamenalo začátek Velké francouzské revoluce. Ve večerních hodinách jsme se v tento den usadili na pláž a sledovali neuvěřitelné ohňostrojové představení.

Den před odletem jsme se již začali pomalu loučit s našimi francouzskými kolegy a jejich kulturou. Dopoledne jsme si udělali celkové zhodnocení pobytu a celé akce i v návaznosti na loňskou zkušenost. Bylo zajímavé, kolik rozdílů jsme našli. Naši účastníci hodně řešili rozdílnou stravu (tolik zeleniny a bagety ke každému jídlu), překvapením byla i slaná voda v v Aquaparku a na silnicích ve Francii neuvidíte žádný billboard.

Na rozloučenou francouzská strana přichystala bretaňský večírek. Servírovány byly sladké (crepes) a slané (galettes) palačinky. Pro zpestření jsme se oblékli do kostýmů, které byly přivezeny z Centra Genouvery a za doprovodu živé hudby jsme dokonce tančili bretaňské tance.

Věříme, že se všem zúčastněným pobyt líbil a že každý měl možnost si zažít či okusit něco nového. Děkujeme francouzským přátelům za bohatý a zajímavý program. Těšíme se, že se třeba zase někdy shledáme.

"Au revoir", Lucie Prokopičová a Michaela Palková, za tým organizátorů z APLA Praha

 Mladež v_akci_logo_2012

Tento projekt byl realizován za finanční podporu Evropské Unie - Program Mládež v akci.

 
Share on Myspace