Přihlásit se
Registrace - Login

DMS banner 21.03.2017

Porozumet autismu 2017 mhmp

Varování Autism Europe před spojováním tragédie ve škole v USA s autismem
Napsal uživatel Magdalena Caslavska   
Středa, 19 Prosinec 2012 16:13

aeuropeVe zprávách řady médií se objevila informace, že mladý muž Adam Lanza, který dne 14.12. 2012 zabil ve škole 20 dětí a 6 dospělých, měl Aspergerův syndrom. Informace o tom, že A. Lanza měl Aspergerův syndrom (tj. jeden z typů poruchy autistického spektra), se dosud nepotvrdila. I přesto organizace Autism Europe důrazně žádá všechny, kdo o této události komunikují směrem k veřejnosti, aby byli velmi opatrní a přímo nespojovali fenomén násilí s autismem.

V souvislosti s proběhlou tragédií na základní škole Sandhook, Newtown ve státě Connecticut (USA), vyjádřila ředitelka organizace Autism Europe, paní Aurelie Barangerová, svou nejhlubší soustrast obětem a pozůstalým vražedného masakru. Paní Barangerová současně vysvětlila, že tragédii je nutné chápat jako izolovaný akt jednotlivce, nikoliv jako čin typický pro osobu s autismem. Současně důrazně vyzvala mezinárodní společenství včetně novinářů a dalších zúčastněných osob, aby na základě této konkrétní události nenapomáhali vytvářet mylné předpoklady a soudy o lidech s autismem.  Zdůraznila, že ve společnosti je naprostá většina lidí bezúhonných, což platí stejně pro osoby s diagnostikovanou poruchou autistického spektra. Lidé s autismem (ať v Evropě nebo USA) se již tak ve svém životě setkávají s řadou překážek a diskriminačním jednáním. Vytváření dalšího negativního stereotypu v uvažování o lidech s touto diagnózou ze strany médií by vedlo pouze k jejich další stigmatizaci a nutnosti čelit novým problémům. Paní Barangerová proto důrazně vyzvala novináře, aby se při tvorbě mediálních výstupů vyvarovali kroků, které by vedly k další stigmatizaci lidí s autismem.

S poruchou autistického spektra se rodí zhruba jeden člověk ze sta lidí v Evropě. Jedná se o trvalé postižení, které ovlivňuje vývoj mozku a jeho fungování. Lidé s autismem mají problémy v  komunikaci, sociální interakcí, charakterický pro ně je omezený okruh zájmů a opakovaní určitých vzorců chování. Autismus má řadu podob, symptomy se liší člověk od člověka.  Stupeň postižení může být jak lehký, tak i velmi vážný.

Další informace je možné získat na www.autismeurope.org. V případě zájmu o další informace a/nebo poskytnutí rozhovoru je možné kontaktovat paní Aurelii Baranger, ředitelku Autism Europe , tel: +32 (0)477 70 59 34 Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Překlad Ing. Alena Sojková, APLA Praha

 
Share on Myspace