Přihlásit se
Registrace - Login

DMS banner 21.03.2017

Porozumet autismu 2017 mhmp

Souvisí nějak s autismem neschopnost rozpoznávat lidi? Co s tím mohu dělat?

Souvisí nějak s autismem, že člověk nerozpoznává tváře? Nedávno mi byl diagnostikován Aspergerův syndrom a v tomto směru mám výrazné potíže. Má cenu, abych u vás absolvovala psychologické nebo psychiatrické vyšetření, když chci jen přijít na to, jak rozeznávat lidi?

Tzv. prosopagnosie, tedy nedostatečná schopnost pamatovat si a rozeznávat obličeje nejčastěji vzniká kvůli vývojové odchylce v mozku (v oblasti gyrus fungiformis). Postihuje 1-2,5% lidí.  U některých lidí vzniká v důsledku traumatu. I když nepatří k jádrovým příznakům autismu, vyskytuje se u lidí s autismem poměrně často a to v různé tíži (popsána je také u lidí s Turnetovým nebo Williamsovým syndromem).

Léčitelná není, ale lze se naučit rozeznávat osoby s pomoci jiných pomocných klíčů jako je oblečení, hlas, určitý typický znak v obličeji. To může výrazně pomoci, ale neřeší to problém zcela. Protože jde o poměrně závažný handicap, doporučuje se podpůrná terapie a nácviky, jak s tímto handicapem nakládat. Myslím, že diagnostika pro Vás v tuto chvíli nemá význam, doporučuji Vám spíše konzultaci/e v našem terapeutickém středisku (kontakt Mgr. Roman Pešek, terapeut, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ). Zde žádné psychotesty podstupovat nebudete, ale budete se zabývat jen řešením  konkrétního problému.

PhDr. Kateřina Thorová, Ph.D.

 
Share on Myspace