Přihlásit se
Registrace - Login

DMS banner 21.03.2017

Porozumet autismu 2017 mhmp

Příběh Adama

032_TomkiAdamovi je 24 let a v současné době bydlí v Domově se zvláštním režimem Libčice. Má diagnostikován dětský autismus, poruchu chování s agresivními projevy (obsedantně – kompulzivní poruchu) a lehkou mentální retardaci. Adam bydlel do svých 21 let s rodiči a bratrem v Novém Městě nad Metují. Od října 2009 bydlí v Domově v Libčicích, s rodinou má ale stále velmi blízký vztah a domů jezdí dvakrát měsíčně na víkend.

Adam absolvoval Speciální základní školu v Novém Městě nad Metují. Ve škole se naučil číst velká tiskací písmena, základy počítání apod. Docházku ukončil v červnu 2008. Od té doby byl doma s rodiči.

Adam má nejraději dlouhé vycházky venku, ideálně v místech, kde nemůže potkat příliš cizích lidí. Pak se cítí bezpečně a je spokojený. Pokud nemůže jít ven, rád odpočívá a poslouchá hudbu, povídá si, prohlíží si časopisy apod. Velmi ho zajímá okolní svět – asistentů se často ptá, kdy vznikl svět, jak vypadá vesmír, apod.

037_AUTISTE

Vzhledem ke svému handicapu má Adam několikrát denně nutkavé chování, které nedokáže ovládnout, např. něco rozbít nebo provést nějakou činnost, často nepřijatelnou pro veřejnost (olíznout obličej cizího člověka, chodit nahý, atd.). Pokud se mu v takové činnosti zabrání, dostává se do silné nepohody a snaží se svého cíle dosáhnout i agresivním chováním. Když se mu ale daná činnost podaří, většinou si uvědomuje, že udělal něco špatného a lituje toho. Často pak vyžaduje zamčení ve svém pokoji a opakuje, že „Adam rozbil …..“, „tatínek se bude zlobit“ apod. V některých případech Adam dopředu ví, že se necítí dobře a mohl by něco zničit nebo někomu ublížit. Sám si pak svazuje ruce a nohy a izoluje se od ostatních.

Vzhledem k výše popsanému chování je pro nás velkým problémem vybavení Adamova pokoje. Adamova fyzická síla ve chvíli, kdy prožívá vztek nebo úzkost, odpovídá fyzické síle čtyřiadvacetiletého dospělého člověka. Ve vzteku dokáže rozbít jakékoli vybavení (postel, stůl z masivu přišroubovaný ke zdi, radiátor aj.), takže není možné jeho pokoj vybavit standardním nábytkem. Přesto rozhodně nechceme, aby Adam žil v neútulném, studeném a holém pokoji. Proto je naším hlavním cílem montáž podlahového topení, které Adam nebude moci rozbít. Dalším cílem je získat prostředky na vymalování pokoje benátským štukem, který je omyvatelný a nebude tudíž vadit, pokud Adam bude kreslit po zdech. Topení a příjemnou malbu na stěnách bychom rádi doplnili polohovacími vaky, které může Adam využívat k odpočinku.

Níže uvádíme seznam vybavení a prostředků potřebných k jeho zakoupení:

Podlahové topení  60.000 Kč

Benátský štuk       25.000 Kč

Polohovací vak       7.000 Kč.

Pomozte nám Adamovi vytvořit bezpečné a příjemné prostředí.

Odešlete částku dle Vašeho uvážení a možností na sbírkový účet APLA číslo 42 00 09 59 97/6800. Účet je veden u Volksbank CZ, a.s. V poli „Variabilní symbol“ uveďte jméno „Adam“, čímž zajistíte, že Váš dar bude použit výhradně na pomoc Adamovi.

Za jakýkoliv příspěvek srdečně děkujeme.

Kateřina Balická - vedoucí Domova Libčice

 
Share on Myspace