Přihlásit se
Registrace - Login

DMS banner 21.03.2017

Porozumet autismu 2017 mhmp

Nedávejte do hrobu motýla živého – APLA Praha vydala knihu příběhů lidí s autismem
Napsal uživatel Magdalena Caslavska   
Sobota, 23 Červen 2012 10:49

obalka_pribehyNedávejte do hrobu motýla živého. Vždyť víte, že to není dobrý. Svět bez motýlů by už nebyl pestrý. Zbyli by tu jen komáři a vosy…a včely. Ale ty nejsou  pestré ani krásné. Jen užitečné. A jenom na to krásu světa samy neutáhnou…(osmiletý chlapec s autismem)

 

Když se zrodí knížka, tak aby se jí dobře dařilo, potřebuje pokřtít a něco do vínku od sudiček. Křest publikace Nedávejte do hrobu motýla živého se konal 19. 6. v prostorách našeho generálního partnera LBBW Bank. Kmotrou se stala moderátorka Michaela Dolinová, akci moderoval Roman Buťa, s hudebním programem vystoupil Oskar Petr a Jirka Vopava.

Příspěvky do knihy jsme se snažili vybírat tak, aby tvořily pestrou mozaiku různých rodičovských pohledů a zkušeností. V knize tak najdete nejen vyprávění rodiče, který výchovu svého dítěte bere jako poslání a péči o dítě s postižením za něco obohacujícího, ale i příběhy matek, které přes veškerou mateřskou lásku a dlouhé roky péče neshledávají na diagnóze autismu nic, za co by mohly děkovat. V řadě příběhů nechybí ani humor, dokonce ani ten černý, který dokládá, že s životním průšvihem, jakým autismus bezesporu je, se dá vyrovnávat různým způsobem. U jednotlivých příběhů také naleznete komentáře odborníků a odborné informace, které spolu s výpověďmi rodičů podávají rozsáhlou zprávu o tom, s jakými problémy se rodiny dětí s autismem a Aspergerovým syndromem nejčastěji potýkají, jaké pocity prožívají v různých obdobích života svého dítěte, jaké možnosti a metody péče využívají.

 

 Doufáme, že kniha podpoří ostatní rodiče ve vědomí, že nejsou sami na světě, kdo se s podobnými těžkostmi potýká, že existuje řada lidí, kteří sdílí stejné pocity, ocitli se v podobných situacích, museli řešit obdobné problémy.

 

Knihu Nedávejte do hrobu motýla živého k vydání připravila Simona Votyová a Magdalena Čáslavská, APLA Praha a kolektiv autorů. Můžete ji zakoupit přes e-shop na www.praha.apla.cz, cena je 250 Kč.

O autismu:

Chovají se divně, jsou jiní, vybočují. Lidé s autismem. Jenže statistika je neúprosná – každé 110. dítě se narodí s touto diagnózou. Autismus je vrozená vývojová porucha sociálního a emočního vývoje  a komunikace, která ovlivňuje mnohé oblasti života a navenek se projevuje nestandardním chováním. Vývoj dítěte je narušen zejména v oblasti slovní a mimoslovní komunikace, vztahů s lidmi , vnímání a představivosti. Někteří lidé s touto diagnózou vyžadují speciální vzdělávání a neustálý dohled, jiní žijí samostatně, jsou úspěšní v zaměstnání a vedou spokojený rodinný život.  Nicméně u všech lidí s touto diagnózou je vývoj v konkrétních oblastech narušen do té míry, že lze dopad poruchy na člověka a na jeho rodinu považovat za závažný a handicapující.

APLA Praha poskytuje komplexní služby pro lidi s autismem v České republice. Při správné podpoře, odborném a empatickém vedení a včasné intervenci, se zvyšují šance dítěte na běžný a spokojený život.

Autismus se vyléčit nedá, je ale možné lidem s touto diagnózou a jejich rodinám ulehčit život.

Pomáháme světu porozumět autismu a lidem s autismem porozumět světu.

www.praha.apla.cz
www.autismus.cz
www.facebook.com/apla.praha
www.facebook.com/pribehylidisautismem

 

Ukázky z knihy:

Dovolená někde jinde by nepřipadala v úvahu. Musí se jezdit jenom do Třeboně, do stejného penzionu, kde musí být postel na stejném místě, jíme jen v jedné stálé restauraci a pořád to samé jídlo. Minule vymalovali pokoje z původní bílé na oranžovo a hned byl problém. Lenka se téměř celý pobyt nevěnovala ničemu jinému, než zkoumání toho, proč to udělali a nedokázala to pochopit. Podobný problém měla třeba i když z Delvity, kam jsme chodili nakupovat, udělali Billu.

 

Denně nám volala učitelka, že je to s ním k nevydržení, a tak se šel manžel přesvědčit přímo do hodiny. Vrátil se úplně vyřízený, protože syn předčil veškerá jeho očekávání. Theodor se válel pod stolem, řval a byl vulgární. Zkrotit ho bylo velmi těžké. Co ale s tím? Zkoušeli jsme všechno - příkazy, zákazy, odměny, výprask. Nepomohlo nic. A pořád jsme si dokola kladli ty samé otázky - co děláme tak špatně, kde se stala chyba a kdo za to může?

 

Simona Votyová, PR manažerka organizace APLA

Tel.: 777557401

e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 
Share on Myspace