Přihlásit se
Registrace - Login

DMS banner 21.03.2017

Porozumet autismu 2017 mhmp

Může se jednat o autismus?

Můj syn, kterému je 32 měsíců, používá pouze asi 20 slov a to opravdu, jen když nutně potřebuje. Jinak jsou nástrojem dorozumívaní mé ruce a to i v případě, že si prohlíží knížku. Svým prstem neukáže. Nemluví, ale ani nerozumí. Dlouho jsme řešili, že neslyší, později jsme zjistili, že slyší, ale spíše věci okolo a nevnímá hlasy. V porovnání s vrstevníky je hodně pozadu. Nerozumí tomu, co se po něm chce. K běžným denním činnostem ho musíme vyzývat opakovaně a to tak, že musíme upoutat jeho pozornost. Přemýšleli jsme nad lehčí formou autismu, ale on má společnost rád. Klidně na ulici chytne cizí lidi za ruku. Rád se sám přijde pomazlit. Očnímu kontaktu se ale vyhýbá. Říkanky a básničky ho nezajímají. "Jede po svém", a když si zrovna usmyslí hrát si s autíčkem, tak ho nic nedonutí vlézt do oblíbené vany. Radši s sebou praští o zem. Přes veškeré naše úsilí je nezvladatelný, nevíme si s ním rady, nenaučili jsme se s ním jednat. Může se jednat o nějakou poruchu chování? Dá se to řešit a poznat už takto brzy?

Bez osobního kontaktu s dítětem, odborného vyšetření a důkladné znalosti vývojové anamnézy nejsem schopna se vyjádřit k tomu, co může být příčinou popisovaného opožděného vývoje Vašeho chlapečka.

Ovšem určité nápadnosti v chování jsou z vašeho popisu patrné, některé podobné symptomy bývají popisovány rodiči dětí s autismem. Z tohoto důvodu bych doporučovala konzultaci s odborníkem, nejlépe dětským psychologem či pediatrem, který má Vašeho chlapečka v péči.
Stanovení příčin obtíží atypického vývoje je nezbytné pro zahájení účinné pomoci a rozvíjení právě těch oblastí, které jsou ve vývoji oslabené. Nevyplácí se vyčkávat, až dítě z "toho samo vyroste". Nemusí se samozřejmě jednat o vývojovou poruchu, ale nechala bych závěr a posouzení, zda je vývoj dítěte v normě, na odborníkovi se znalostí dětské vývojové psychologie.

APLA nabízí pro rodiny, které vývoj dítěte znepokojuje, případně zvažují přítomnost poruchy autistického spektra, možnost tzv. screeningové diagnostiky. Psycholog vyjíždí do rodiny (Praha a Středočeský kraj), kde má možnost pozorovat dítě v jeho přirozeném prostředí, konzultuje vývoj dítěte a příčiny znepokojení s rodiči a na základě těchto informací dokáže orientačně zhodnotit vývoj dítěte a vyjádřit se k případné diagnóze autismu. Pro rodiny mimo Prahu a Středočeský kraj je možné screeningové vyšetření absolvovat v našem diagnostickém středisku.
Tato služba je zpoplatněna dle platného sazebníku organizace (cena včetně zápisu z pozorování a konzultace, viz. Sazebník v sekci Služby). V případě zájmu můžete kontaktovat paní asistentku Pavlu Čížkovou, která by s vámi dojednala konkrétní termín.

Mgr. Veronika Šporclová, psycholog APLA Praha

 
Share on Myspace