Přihlásit se
Registrace - Login

DMS banner 21.03.2017

Porozumet autismu 2017 mhmp

Kdo může za to, když se dítě ve škole počůrá?

Je někde napsané, kdo může za to, když se dítě s postižením ve speciální třídě pro děti s autismem počůrá a znečistí tím koberec a gauč, který není omyvatelný? Naše dcera ve škole víc jak rok vůbec nikdy nečůrala, zadržovala to celé dopoledne a na toaletu šla až doma. Ve škole to nečekali, a když se jí stala nehoda, nevěděli, co mají dělat. Škola očekávala, že nabídnu vyčištění koberce a sedačky sama, což jsem neudělala. Řekli mi, že pokud se to dceři ještě stane, budeme muset koberec vyčistit my rodiče vlastními náklady. Proto bych chtěla vědět, jestli je někde ve školském řádu řečeno, jak se má taková situace řešit. Jsou na to nějaké předpisy? Má třeba speciální škola prostředky na úklid? Nám bylo řečeno, že to není v kompetenci školy.

Je mi nesmírně líto, jak se k Vám pedagožky Vaší dcery chovají. Samozřejmě, že nikde není napsáno, kdo může za nehody Vaší dcery a následné znečištění koberce apod., protože za ně nemůže nikdo. Do speciální školy chodí žáci, u kterých se dá přepokládat, vzhledem k handicapu, že nemají osvojené všechny sebeobslužné dovednosti, a že tedy mají i tyto nehody. Dle ŠVP by se naopak měly speciální školy výraznou měrou podílet na nácvicích sebeobslužných dovedností, včetně používání WC. Je zarážející, že Vaše dcera do školy chodí téměř rok a dosud nikdo neřešil, že ve škole nečurá a zadržuje tuto potřebu až domů. Sama jsem deset let učila ve speciální škole, ve třídě pro děti s autismem, a vím, že některé děti mají problém použít cizí toaletu, nicméně pravidelným nácvikem  a především motivací si tuto dovednost děti po čase osvojí. Často si dělám legraci, že jsem při svém pedagogickém působení nejvíce času strávila s dětmi na toaletě. Je samozřejmě výhodné mít v takové škole především vybavení, které se dá snadno uklidit, nicméně děti si rády hrají na zemi, relaxují na matracích, takže součástí vybavení jsou i materiály, které se hůře udržují, nicméně díky nabídce účinných moderních čistících prostředků ani toto neshledávám za velký problém.
V žádném případě to však nejste vy, která byste měla situaci řešit. Jistě je ve škole uklízečka, která by toto měla dát do pořádku. Prostředky škola na to zcela jistě má. Proto se nenechte v žádném případě zlomit k nějakým uklízecím aktivitám. Moc Vám přeji, aby se celá situace uklidnila.

Věra Čadilová, spec. pedagog APLA Praha

 

 
Share on Myspace