Přihlásit se
Registrace - Login

DMS banner 21.03.2017

Porozumet autismu 2017 mhmp

Intenzivní Kurz přípravy na zaměstnání 2014

 

Intenzivní Kurz přípravy na zaměstnání se konal jako v předchozích letech ve vile APLA v Bohnicích ve dnech 26.5. - 1.6. 2014. Byl koncipován jako docházkový, ale pro účastníky z řad mimopražských klientů APLA (ale i pro zájemce z Prahy) bylo zajištěno i ubytování v respitním centru.

 

 

Program probíhal dle harmonogramu, na jehož přípravě se podílel celý tým ze sociální rehabilitace, jakož i kolegové z ostaních středisek kteří měli na starost vedení jednotlivých kurzů, dle své odbornosti.

Propojujícím řetězcem celého týdne byla angličtina. V angličtině jsme snídali, obědvali i večeřeli, což byla velmi příjemná forma výuky jazyka. Zapojovali se opravdu všichni, každý podle svých schopností, vše za odborného dohledu Báry Petružálkové, která všem velmi ochotně pomáhala s gramatikou a podněcovala debatu, pokud stagnovala.

V pondělí a ve středu proběhly dva bloky Job Klubů, z e kterých klienti oceňovali zejména část věnovanou psaní životopisů, rozpoznání správné pracovní nabídky a v neposlední řadě přehledné zpracovaní problematiky na pracovních listech, které si každy mohl odnést. Lucie Čížková pojala kurz interaktivně, nechyběly názorné pomůcky ani přehrávání scének. Kurz byl, dle zpětných vazeb, pro klienty velmi užitečný, ale i my jsme si odnesli spoustu cenných informací.

Ve dvou blocích probíhal také kurz asertivity, pod vedením Evy Gnanové, s cílem naučit účastníky, jak být v komunikaci efektivní, formou praktických nácviků komunikačních dovedností. Jak rozpoznám asertivní jednání od agresivního? Jak poznám, že je se mnou manipulováno? To vše a mnohem víc je obsaženo v technikách asertivního jednání. Účastníci na vlastní kůži pocítili, jaké je přijímání a dávání kritiky, ale vyzkoušeli si take přijetí a dávání komplimentů.

Jeden ze zlatých hřebů přišel už v úterý. I přes nepřízeň počasí se nám podařila parádní grilovačka, sešla se spousta lidí a za doprovodu APLA bandu Strange Voices jsem si užili báječný večer plný pochoutek a kvalitní hudby. Tímto ještě jdnou děkujeme kapele i všem zúčastněným.

Zpočátku trošku obáváná, ale po zažití velmi chválená, byla muzikoterapie. Přes úvodní naladění skrze zvukomalbu jsme přešli k řízenému hraní na rozličné nástroje, vyzkoušeli jsme si, že hraním můžeme vyjádřit své emoce a klidně vést i dialog. Velmi zabávná byla aktivita "Kolik nástrojů hraje", pojatá formou soutěže. Klienti byli po celou dobu velmi aktivní, krásně spolupracovali s vedením i mezi sebou.

Další ochutnávkou byl kurz Etikety, a přestože se jednalo pouze o úvodní seznámení s tímto rozsáhlým tématem, ohlasy byly velmi pozitivní a bylo vidět, že získané vědomosti klienti využívali např. při prostírání ke společnímu stolováním. Zařažení nácviků etikety se ukázalo být velmi efektivním,  nejen pro jeho relaxačně zábavný chrakter, ale i z pohledu využití v praktickém životě.

Ve čtvrtek odpoledne byli klienti seznámeni s možnostmi podpory ze strany státu (průkaz OZP, příspěvky, dávky, invalidní důchod, …), dozvěděli se jaké výhody/nevýhody jim může přinést status OZP, ale i to, co je motivačním faktorem pro zaměstnavatele. Na závěr setkání měli klienti možnost konzultace individuálních dotazů. A abychom jen neseděli, protáhli si kosti a dali odpočinout hlavám, zařadili jsme do programu hodinu jógy. Matěj Bálint si připravil ty nejbezpěčnější cviky, vhodné i pro úplné začátečníky, zaměřené na soustředění mysli a správné provedení jednotlivých pozic. Spolupráce byla velmi příjemná a Matěj doufá, že získal nové zájemce do svého kurzu.

 Závěrečnou aktivitou celého týdne, byly nácviky neverbální komunikace technik využívaných v dramaterapii. Vyzkoušeli jsem si pohyb a podávání ruky v různých rolích, s různou emocí a to jak může být naše rozpoložení díky mimoslovním projevům snadno čitelné, ale i to že si je můžeme i špatně interpretovat. Pobyt hodnotili účastníci velmi kladně a již se těšíme na další pokračování.

OPLZZ pasek logo APLA www

 

 
Share on Myspace