Přihlásit se
Registrace - Login

DMS banner 21.03.2017

Porozumet autismu 2017 mhmp

Do práce bez bariér
Napsal uživatel Barbora Perknerová   
Středa, 26 Leden 2011 11:04
skupiny_2.jpg Asociace pomáhající lidem s autismem - APLA Praha, Střední Čechy, o.s. pokračuje v úspěšném projektu Do práce bez bariér, který se uskutečňuje již od března 2010 v Praze a zapojilo se do něj již 33 klientů. Hlavním cílem projektu je zlepšení přístupu k zaměstnání pro osoby s diagnostikovanou poruchou autistického spektra ve věku od 17 let.

Lidé s Aspergerovým syndromem a vysoce funkčním autismem nemají snížené rozumové schopnosti - jejich IQ se pohybuje v pásmech normality až nadprůměru. Jsou schopni absolvovat středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání. V pracovním životě zvládnou i náročnější práce. Problém, na který opakovaně narážejí, tkví v oblasti sociálního a emočního intelektu a sociální komunikaci.

Nedokážou často přiměřeně reagovat v sociální situaci, obtížně chápou kontext a vztahy mezi lidmi. Ačkoliv by konkrétní obsah práce dokázali dobře zvládnout, bez počáteční podpory je pro ně vstup na otevřený trh práce velmi komplikovaný a často téměř nemožný.

Díky tomuto projektu mají možnost získat potřebné dovednosti a základní návyky, které se týkají řešení stresových situací, zlepšení sebeovládání, praktických dovedností a sebeobsluhy. Dále mohou navštěvovat počítačové kurzy, které se zaměřují na rozvoj základních počítačových dovedností a práci s internetem s důrazem na praktické využití počítače při hledání zaměstnání.

Další aktivitou tohoto projektu je Job klub, kde se seznámí s jednotlivými profesemi, ve kterých mohou nalézt uplatnění. Dozví se, jak napsat životopis, jak postupovat při hledání zaměstnání, jaké možnosti nabízí úřad práce atd. Pro potřeby účastníků projektu je zřízeno tréninkové pracoviště, kde za přítomnosti pracovního asistenta probíhá příprava na zaměstnání, a které slouží zároveň jako chráněná dílna. Cílem tréninkového pracoviště je rozvoj pracovních dovedností a příprava na režim, který souvisí s výkonem práce. Klienti získají základní pracovní návyky, zjistí, jaká práce jim jde a vyhovuje.

Tréninkové pracoviště může klient navštěvovat po dobu 1 měsíce až 1 roku dle své aktuální situace a schopností. V okamžiku, kdy bude klient připraven na vstup na otevřený trh práce, bude ve spolupráci s pracovním konzultantem nebo asistentem probíhat intenzivní hledání vhodného uplatnění. Po nalezení pracovního místa pomáhá pracovní asistent při zapracování na místě, asistence je poskytována přímo na pracovišti.

Součástí projektu je spolupráce s potencionálními zaměstnavateli a s úřady práce v hlavním městě Praha.

Zaměstnavatelé obdrží informační balíček, který jim poskytne komplexní pohled na tuto problematiku.

Projekt byl podpořen v rámci operačního programu Praha Adaptabilita, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem, všechny služby v rámci projektu jsou poskytovány zdarma.

Projekt bude realizován do poloviny roku 2012.

Zájemci o podporované zaměstnávání ze Středočeského kraje se mohou přihlásit do projektu S pomocí to dokážu, který kromě uvedených aktivit nabízí ještě službu tréninkového bydlení.

Podrobnější informace naleznete na webových stránkách www.praha.apla.cz, sekce projekty.

 

skupiny_3.jpg

 
Share on Myspace