Přihlásit se
Registrace - Login

DMS banner 21.03.2017

Porozumet autismu 2017 mhmp

Co je příčinou vzniku autismu? Probíhá v tomto směru ve světě nějaký výzkum?
Autismus je vrozená porucha, na jejímž vzniku se podílí genetické faktory. Nelze ji způsobit výchovou a vzhledem k různorodosti symptomatiky nemá s největší pravděpodobností ani jednu konkrétní příčinu. Přesný mechanismus vzniku autismu není znám.

Autismus je sice porucha celoživotní, nicméně úroveň fungování v dospělém věku záleží nejen na vrozených faktorech (schopnosti, tíže symptomatiky), ale i na kvalitě vzdělávacího a terapeutického programu a na lidech, kteří o dítě pečují.

Z hlediska vědy a výzkumu je autismus v ohnisku zkoumání. Stále se zlepšuje diagnostika, neutuchá snaha diagnostikovat autismus před prvním rokem života. Příčiny autismu zkoumají zejména neurologové, biochemici a genetici. Psychiatrie považuje autismus za jeden z klíčových problémů, kterému je zapotřebí věnovat pozornost. Neuropsychologie se pokouší lépe definovat v čem konkrétně autismus spočívá, jaké mozkové psychické funkce a procesy jsou narušeny. Velké úsilí je ve vědeckém světě věnováno ověřování účinnosti mnoha desítek terapií a vzdělávacích strategií, které se pojí se snahou pomoci lidem s autismem.

 

PhDr. Kateřina Thorová, APLA

 
Share on Myspace