Přihlásit se
Registrace - Login

DMS banner 21.03.2017

Porozumet autismu 2017 mhmp

Beletrie a výpovědi rodičů

 

elling.jpgAmbjørnsen, Ingvar: Elling - Pokrevní bratři /Brødre i blodet/, Doplněk, 2007

Nadprůměrně inteligentní, sečtělý, literárně nadaný Elling a mentálně jednodušší, nemluvný a přímočarý Kjell Bjarne, dva téměř čtyřicetiletí přátelé, z nichž jeden má autismus a druhý sociální fobii, se znají z psychiatrické kliniky. Po propuštění dostávají od magistrátu města Oslo byt a s ním šanci opustit vlastní uzavřený svět a začlenit se do „normálního" života. K věcem kolem sebe mají specifický vztah, a tak i přes pomoc sociálního pracovníka je jejich střetávání s každodenní realitou komplikované; běžné záležitosti jako zvednout telefon, vyjít na ulici, nakoupit, sednout si do restaurace či oslovit neznámou ženu jim činí značné potíže - že dochází k řadě komických situací je nasnadě. Na účet hrdinů se však nesmějeme, naopak velmi dobře rozumíme jejich strachu z lidí, osamocenosti i touze po lásce a přátelství. Všudypřítomný jemný humor a lidskost jsou největšími devizami příběhu. 

pestrostini.gifBrauns, A.: Pestrostíny a netopýři, Portál 2011

Kniha poskytuje unikátní pohled zevnitř do stále málo probádaného světa autismu. Skrze bizarní, často humorné obrazy autor mapuje své originální a autistickým viděním světa ovlivněné složité objevování dětství a mládí. Postupná ztráta vnímání tváří, slov a souřadnic bezprostředního okolí vede k izolaci Axela-dítěte od svých rodičů a bratra, k osamocenému hraní si na okraji pískoviště, a nejlépe ve sklepě v „domě s dvorem“. Směs literární citlivosti a okleštěného, „nechápavého“ jazyka umí autor využít k novému pojmenování reality, která se lidem z druhé strany („pestrostínům“ a „netopýrům“) jeví jako běžná a normální. Biografický text tak dosahuje netušeného uměleckého a literárního efektu a postupně vtáhne čtenáře do pestrobarevného, byť uzavřeného světa „jiného druhu“. Autor pracoval na tomto románu 17 let. V roce 2000 za něj získal Cenu za literaturu města Hamburk a román se následně stal bestsellerem. Axel Brauns pochází z Hamburku, studia ekonomie a práva zanechal a začal se věnovat spisovatelství. Přestože byl od dětství postižen Aspergerovým syndromem, navštěvoval kurzy psaní a usilovně pracoval na svém prvním románu. V roce 2000 založil literární salón. Od roku 2002 pracuje také jako daňový poradce.

dopisy_samovi.gif

 

Gottlieb, Daniel: Dopisy Samovi, nakl. Pavel Dobrovský - BETA, 2008

„Milý Same, můj život se změnil v okamžiku, kdy ses narodil.“ Takto začíná pozoruhodná kolekce dvaatřiceti důvěrných a citem nabitých dopisů, které Dan Gottlieb napsal svému vnukovi Samovi. Upřímně a otevřeně probírají stejné problémy, jimž – každý svým způsobem – čelíme všichni. Jejich čtení inspiruje a dojímá zároveň. Ačkoliv jsou témata dopisů univerzální, dopisy čerpají z velice osobního zdroje zkušeností. Dan Gottlieb je od autonehody, která ho před pětadvaceti lety málem stála život, ochrnutý od krku dolů. Jeho vnukovi Samovi byla ve věku čtrnácti měsíců diagnostikována pervazivní vývojová porucha, tj. závažná forma autismu. Dan tyto dopisy psal v naději, že si je Sam jednoho dne dokáže přečíst a jejich prostřednictvím tak svého dědečka pozná. Přesto však v dopisech nenajdete stopu po sebelítosti nebo bolestínství. Tryská z nich čistá prarodičovská láska, pochopení, zájem a moudrost. Jsou lekcemi pro život. Pojednávají o vycházení s rodiči, o škole, o zamilovanosti, o zklamání, radosti i dosažení osobního úspěchu. Dopisy prozrazují pronikavou inteligenci a tvrdě zaslouženou schopnost vcítit se. Osvětlují okamžiky, jež jsou společným bohatstvím muže a chlapce. Danův konejšivý hlas tolerance, naděje a zkušeností inspiruje a obdivuhodně připomíná, že bez ohledu na své schopnosti i svá omezení se na vytváření našeho lidského světa spolupodílíme všichni.

 

mily_gabrieli.jpg

Freihow, Halfdan W.: MIlý Gabrieli, Kalich 2010

Milý Gabrieli je dopis otce svému synovi s autismem. Otec se snaží pochopit a s láskou Gabrielovi vysvětlit, proč a v čem je jiný než ostatní děti. Synův autismus jej plní nekonečným smutkem, ale i pýchou nad tím, jak jeho syn dokáže se svým handicapem zápasit.
Ty sám jsi také tak trochu paradox, složitý, nevypočitatelný a náročný, nikdy se s tebou člověk nenudí, vždycky něčím překvapíš a není ti snadné rozumět. Jsi jako sám jazyk, Gabrieli.
Kniha Milý Gabrieli je autorova prvotina. Dočkala se skvělých kritik a byla přeložena do mnoha světových jazyků.

 

kam_jdeme.jpg

 

Jean - Louis Fournier : Kam jedeme, tati? - cPress, 2009

Jean-Louis Fournier napsal s nadhledem a cynickým humorem hořký příběh svých dvou těžce tělesně i duševně postižených synů. Vzpomínky a příhody, často popisované jen na několika řádcích a vždy s brilantní pointou, téměř vždy zamrazí v zádech. Kniha byla oceněna v roce 2008 cenou Prix Femina, porotou složenou výhradně z žen, ale její příběh dojme každého, kdo má vlastní děti nebo zkušenosti s lidmi s handicapem.

 

O me rodine a jinych mimozemstanechKathy Letteová: O mé rodině a jiných mimozemšťanech Jota, 2012
Když Lucy manžel opustil krátce poté, co byl u jejich syna Merlina diagnostikován autismus, stal se Merlin středobodem jejího života. Musí  se potýkat  s radostmi i strastmi výchovy excentrického, úžasného, ale někdy nesnesitelného dítěte…Legrační a zároveň dojemný román o tom, jak udržet rodinu pohromadě, když se člověku celý svět rozpadá před očima.

 http://www.jota.cz/pro-zeny-s-nadhledem/o-me-rodine-a-jinych-mimozem-stanech/

Jednou v pátek po vyučování jsem spěchala ke svému autu, abych mohla vysvobodit další z řady vyčerpaných asistentek, když jsem zpozorovala nějakou matku tiše vzlykající u vchodu do vedlejší soukromé školy. Srdce se mi sevřelo. Instinktivně jsem vycítila, že i ona musí mít dítě, které nějak nezapadá mezi ostatní. Cítila jsem pochopení pro její bolest a obavy, a rozběhla jsem se k ní s otevřenou náručí. „Co se děje?“ zeptala jsem se plná soucitu.
„Můj syn…je mu pět.“
„Ano?“ Konejšivě jsem jí položila ruku na paži.
„Nejde mu francouzština.“
Měla jsem najednou obrovskou chuť nasednout do svého auta a několikrát nacouvat přímo do ní. A víte co? Porota složená z matek dětí se speciálními potřebami by mě osvobodila.
 

 

podivny_pripad_se_psem.gifHaddon, M.: Podivný případ se psem (The Curious Incident of the Dog in the Night-time), Argo, 2004.

Román Podivný případ se psem z roku 2003, který byl zvolen knihou roku v rámci prestižní Whitbreadovy ceny, přinesl svému autorovi Marku Haddonovi největší kritický i čtenářský úspěch. Hlavním hrdinou je chapec Christopher, který má Aspergerův syndrom. Po vzoru Sherlocka Holmese se rozhodne vypátrat vraha sousedčina pudla. Pátrání, které Christophera přinutí opustit známý svět a zavede ho až do Londýna, nabízí čtenáři fascinující, zábavný i dojemný náhled do světa lidí s poruchou autistického spektra.

zivot_za_sklem.jpg


Lawson, Wendy: Život za sklem, Portál 2009

Osobní výpověď ženy a Aspergerovým syndromem. Svět člověka s poruchou autistického spektra je plný zmatku a nepochopení toho, co se kolem něj děje. Wendy Lawson nabízí pohled na život s Aspergerovým syndromem. Představuje běžné životní situace a vysvětluje, jak je vnímá a jak na ně reaguje. Kniha ukazuje, jak se dá předejít problémovým situacím v soužití s člověkem, který má Aspergerův syndrom. Kniha je určena speciálním pedagogům, psychologům, rodičům a přátelům lidí s Aspergerovým syndromem i s dalšími poruchami autistického spektra.

 

jakjsemseptala.jpgLinhartová, E.: Jak jsem se mámy ptala, jestli mě něco bolí, Nová Forma 2010

jedinělou formou psaná kniha o autismu, o vrozené vývojové poruše sociálního a emočního vývoje a komunikace, která ovlivňuje nejen všechny složky osobnosti člověka, ale zasahuje významným způsobem i do života blízkých osob lidí s touto diagnózou. S nekonečnou, stále se opakující psychickou zátěží se matky a otcové dětí s autismem vyrovnávají někdy s většími, jindy s menšími potížemi a právě jim je věnován první díl knihy s názvem:

DÍL I. - Perpetuum autile: mozaika nevšedních zážitků rodičů dětí s autismem otevírá dveře do zákulisí jejich světa. Drink nadějí, zoufalství, pocitů viny z vlastního selhání, to vše okořeněné černým humorem autorky, matky třináctileté Marianky, dívky s autismem. Následuje DÍL II. - Marianka sděluje: Třináctiletá dcera autorky, Marianka, vám svým nezaměnitelným způsobem vysvětlí, co je a co není důležité a proč je divné, že nejste jako ona...Knihu je možné objednat přímo u autorky na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

me_dite_ma_autismus.jpgPátá, Perchta Kazi: Mé dítě má autismus, Grada 2007

Knihu Mé dítě má autismus věnovala autorka, sama matka dítěte s autismem, všem rodičům, kteří vychovávají děti s touto diagnózou.  Matka dítěte s autismem poodhaluje čtenáři každodenní starosti i radosti péče o svého chlapce, popisuje problémy, se kterými se jako rodič setkala při výchově a vzdělávání svého syna.

 

 

 
Share on Myspace