Přihlásit se
Registrace - Login

DMS banner 21.03.2017

Porozumet autismu 2017 mhmp

4. ročník multižánrového festivalu NAUTIS FEST sklidil opět úspěch!

Pražská Písecká brána v sobotu 17. června přivítala už podruhé návštěvníky multižánrového NAUTIS FESTu. I 4. ročník festivalu vznikl ve spolupráci zaměstnanců Národního ústavu pro autismus, dobrovolníků, příznivců NAUTIS a lidí s poruchou autistického spektra (PAS), a to s cílem přesvědčit širokou veřejnost o tom, že lidé s PAS s vhodnou podporou dokáží realizovat den plný zábavy a spojovat prostřednictvím společného uměleckého prožitku veřejnost bez ohledu na věk, pohlaví či diagnózu. 

Festival otevřela pod taktovkou lektorky NAUTIS Zuzany Tökölyové Ná(na) music, uskupení hudebníků s PAS, kteří zhudebňují vlastní texty, skládají a tvoří scénickou hudbu a ke své tvorbě využívají tradiční i méně tradiční hudební nástroje a techniku. Temperamentní rytmy vystřídalo vyhlášení vítězů 6. ročníku fotosoutěže O nejlepší fotku v modrém. Do poroty kromě reportážního fotografa Jana Šibíka usedl i náš dvorní grafik Radomír Veselý, ředitelka NAUTIS Magdalena Čáslavská, ředitelka pro rozvoj a vnější vztahy NAUTIS Jana Sirotková a Klub sebeobhájců.

V kategorii Svět je modrý získali:
1. místo – „Bubliny“, Lenka Vopálková
2. místo – „Matěj, Lea a nutrie“, Lucie Pavlíčková
3. místo – „Bourání bariér“, ZŠ Speciální a Praktická Černovice (Ludmila Míková)

Čestné uznání v kategorii Svět je modrý obdrželi:
„Modré zpívání“, MŠ, ZŠ a SŠ Daneta, s. r. o. z Hradce Králové (Lenka Danielová) a Monika Vašková za „Pepíčka a jeho modrý svět“.

V kategorii Skupiny v modrém obsadili první příčky:
1. místo – „Světový den porozumění autismu v ZŠ Průhonice“, ZŠ Průhonice (Alena Randusová)
2. místo – „Jsme na jedné lodi“, ZŠ Brno - Jana Babáka (Cecília Gala)
3. místo – „Srdce“, ZŠ v Sadově (Marcela Lukešová)

Čestné uznání v kategorii Skupiny v modrém náleží:
Střední škole Kralovice – nám. Osvobození (Jaroslava Kaucká)

Vítězem Facebookových fanoušků se stala skupinová fotografie žáků ZŠ Chomutov, kterou zaslala paní Markéta Moravcová Rausová.

O další hudební program se postarali výteční hudebníci z pražské rockové skupiny Bílá nemoc, blues-rockové trio Jonas  & the Whale známého českého výtvarníka a hudebníka Jonáše Ledeckého, (r)Adost neboli kapela žáků a učitelů ze ZŠ Speciální Rooseveltova, Praha 6, aktuální i starší, popové i rockové hity zazněly v podání hudebních skupin ReSt band a No Ambition. Dramatický soubor amatérských herců s Aspergerovým syndromem Dr.amAS připravil pro návštěvníky svou novou divadelní inscenaci s názvem Jiný, než kdo?!. Ukázek své práce se výtečně zhostily Pestrá společnost, o. p. s. cvičící asistenční a canisterapeutické psy a 5. místní akční skupina Českého červeného kříže Praha 1, která všem přítomným předvedla, jak provést první pomoc. Všichni účinkující včetně skvělého moderátora JK Sancheze vystoupili bez nároku na honorář. Všem velice děkujeme, že využili svých schopností ve prospěch lidí s autismem!

Doprovodný program v podobě šití sešitů na míru vznikl s podporou Papírny – pražské firmy, jejímž záměrem je tvorba designových papírenských produktů z recyklovaného papíru. Součástí doprovodného programu bylo též jammování s Ná(na) music, umělecká dílnička a skákací hrad pro děti nebo výstava fotografií věhlasného reportážního fotografa Jana Šibíka s názvem „Autismus není volba, porozumění ano.“, která potrvá uvnitř Písecké brány na adrese K Brusce 208/5, Praha 6 až do neděle 25. 6. Fotografie byly pořízeny během letních odlehčovacích pobytů NAUTIS a jejich hlavními aktéry není nikdo jiný než lidé s PAS a lidé pomáhající – osobní asistenti.

Za finanční podporu vřele děkujeme Magistrátu hl. m. Prahy, Ministerstvu kultury ČR, Nadaci Život umělce a Městské části Praha 6 i všem těm, kteří štědře přispěli do sbírkových kasiček, či si zakoupili na NAUTIS FESTu něco dobrého, něco krásného nebo něco užitečného. Nebo přišli festival podpořit svou milou přítomností. Za důvěru projevenou udělením záštity NAUTIS FESTu děkujeme panu Ondřeji Kolářovi, starostovi MČ Praha 6. Za záštitu nad celoroční osvětovou kampaní POROZUMĚT AUTISMU, jejíž je NAUTIS FEST součástí, patří velký dík panu Pavlovi Bělobrádkovi, místopředsedovi vlády pro vědu, výzkum a inovace.

Za sponzorské dary v podobě lahodných nápojů a bezkonkurenčních pochutin patří náš velký dík Pivovaru Ferdinand, PEPSI, Klášternímu pivovaru Strahov, pekařstvím Simply good a Antonínovu, Mental Café a MUSA Catering. Poděkování patří také paní Janě Poláčkové - JP Design, která nám věnovala výtěžek z prodeje krásných, originálních šperků vyráběných technikou kumihimo. V neposlední řadě moc děkujeme všem, kteří nám pomohli s realizací festivalu v den konání.

Za vynikající technickou podporu v průběhu celé akce děkujeme panu Patrikovi Bémovi z Agentury FOR DREAMS (www.fordreams.cz) Písecké bráně za poskytnutí krásných historických prostor (www.piseckabrana.cz). Rovněž děkujeme za bezplatné zapůjčení bicích, bez kterých bychom nemohli realizovat většinu hudební části programu, a to Kytary.cz - největšímu prodejci hudebních nástrojů a zvukové techniky v ČR.

Za bezplatnou propagaci NAUTIS FESTu 2017 děkujeme mediálním partnerům Kudy z nudy, Helpnet.cz, Neziskovky.cz, BuduPomahat.cz, econnect.cz a redakci časopisu Šestka.

Konečný výtěžek z akce bude oznámen po rozpečetění sbírkových kasiček na úřadu MČ Praha 17 během tohoto nebo příštího týdne.

 

 

 
Share on Myspace