Přihlásit se
Registrace - Login

Realizované projekty z minulých let si můžete prohlédnout v našem archívu.

DMS banner 21.03.2017

Porozumet autismu 2017 mhmp

2009 - 2010 Týdenní odlehčovací pobyty pro Kristýnku

kure_logo.jpgKristýně je dvanáct let a má diagnózu porucha autistického spektra - Aspergerův syndrom. Po dobu jednoho roku bude Kristýna trávit každý druhý týden v respitním bytě APLA, kde se jí bude věnovat osobní asistent, bude ji doprovázet do školy, pomáhat s úkoly i vyplnit volný čas aktivitami, které Kristýnu baví.

Díky podpoře sbírkového projektu Pomozte dětem! bude rodina hradit náklady na pouhou polovinu spoluúčasti na těchto pobytech. Celková výše dotace, kterou Pomozte dětem rodině na péči o Kristýnku darovalo, je 35 000 Kč.Děkujeme.

Pobyt Kristýny v odlehčovacím bytě se střídá s pobytem v rodině. Tím je naplněn smysl odlehčovacích služeb, kterým je umožnit rodinám dětí i dospělých lidí s PAS odpočinek a  načerpání nových sil v náročné péči o dítě. V době, kdy se o Kritýnku stará v bytě osobní asistent, se rodiče mohou věnovat své práci, zájmům či sourozencům Kristýny. 

Problémové chování se mimo jiné projevuje záchvaty s doprovodným problémovým chováním (fyzická agrese, destrukce a vulgarismy). K incidentům dochází v průměru 3x týdně. Pro tyto situace je spouštěčem nesouhlasná reakce na vzniklou situaci. Nejčastěji se jedná o nesplnění požadavku nebo neochota něco vykonat (okamžité zakoupení určité věci, plnění domácích úkolů atd). Dojde-li k záchvatu, Kristyna ničí okolní prostředí a napadá přítomné osoby a to slovně i fyzicky.

Kvůli nezvladatelnému chování byla Kristýna vyloučena ze základní školy a nyní probíhá její adaptace na jinou základní školu. Možnost využívat odlehčovací služby v poměrně vysoké časové dotaci situaci rodičů značně usnadnila, neboť každodenní péče o Kristýnku bez možnosti odpočinku je velmi fyzicky i psychicky náročná. Ve vypjatých situací byli rodiče často zoufalí a občas se museli uchýlit k jejímu krátkodobému umístění v psychiatrické léčebně.

 
Share on Myspace