Přihlásit se
Registrace - Login

DMS banner 21.03.2017

Porozumet autismu 2017 mhmp

2007 - 2008, Vybudování bezpečné hrací a odpočinkové místnosti pro chlapce s autismem
Kure_sml.jpgPro rok 2008 jsme využili možnosti podat žádost o přidělení finanční pomoci ze sbírkového projektu Pomozte dětem ! Nadace rozvoje občanské společnosti a České televize pro rodinu Míši, desetiletého chlapce s autismem a problémovým chováním. Problémové chování Míši spočívá zejména v sebezraňování, které se projevuje tlučením hlavy do země, do zdi a jiných tvrdých ploch a předmětů.

Míša je v péči APLA Praha již od roku 2003. Několik let s námi jezdí i na letní tábor pro děti s autismem  „Pro rodiče bez rodičů". Na táboře je třeba zajistit Míšovi bezpečný pokoj - spí na manželské posteli, aby měl okolo sebe dostatek místa - měkkého prostoru, postel je obložena polštáři, na zemi okolo postele leží matrace, aby měl Míša pocit bezpečí. Je schopen si sám říci, kde se mu zdá místo tvrdé, a kde jej chce ještě více obložit měkkými předměty, aby mohl v klidu spát. Míšovo těžké sebezraňování (bití se do hlavy, bití hlavou o zem, bití se tvrdými předměty do obličeje) má nutkavý charakter, to znamená, že nejde ovládnout. Poté, co se Míša uhodí, je nešťastný. Stejně tak je to i s agresí vůči okolí.
Přes den musíme Míšu vodit na speciálních kšírách, abychom mu zabránili v sesunu na zem, kde by se okamžitě začal sebezraňovat. Míša se nechá vodit pouze od osob, kterým důvěřuje, že jej nepustí. Některé dny chce vozit pouze na kočárku, nechce chodit, bojí se, že by si ublížil. Míša nosí ochrannou helmu, kterou někdy vyžaduje, i když sedí v kočárku. Míšu je potřeba z důvodu ochrany jeho zdraví krmit a dávat mu pít. Míša by tuto sebeobsluhu zvládl sám, ale protože se jedná o tvrdé věci, byl by schopen se hrnkem či talířem bít do hlavy a zranit se, proto je nutné jej obsluhovat.

Míša vyžaduje neustálý dohled, neboť míra sebezraňování je u něj velmi vysoká.

Péče o Míšu je velmi náročná právě z důvodu nutného nepřetržitelného dohledu. Míša je kvůli sebezraňování i jistým způsobem omezen ve hře. Cílem projektu proto bylo vybudovat bezpečnou hrací a odpočinkovou místnost u Míši doma, kde by měl možnost samostatné hry, odpočinku  a současně volnost pohybu. Klidová vypolstrovaná a tudíž bezpečná místnost je ideálním řešením  nejen pro Míšu, ale i pro jeho rodiče, kteří si tak mohou  na chvíli odpočinout od neustálého vodění a hlídání Míši, aby si  neublížil.

Kure_sml.jpg

 

 

nros_1.gif 

 
Share on Myspace