Přihlásit se
Registrace - Login

DMS banner 21.03.2017

Porozumet autismu 2017 mhmp

2006 - 2008 I s autismem to jde - podporované zaměstnávání pro osoby s Aspergerovým syndromem.
logo_esf.gifV rámci Jednotného programového dokumentu pro Cíl 3 regionu hlavního města Prahy jsme získali grant na projekt "I s autismem to jde" podporované zaměstnávání pro osoby s Aspergerovým syndromem.

Projekt je zaměřen na rozvoj podporovaného zaměstnávání lidí s diagnostikovaným Aspergerovým syndromem. Situace lidí s poruchou autistického spektra je totiž na otevřeném trhu práce výrazně odlišná od lidí s mentální retardací. Lidé s Aspergerovým syndromem často nezvládají každodenní pracovní povinnosti ne z důvodu nižší mentální kapacity, ale z důvodu handicapu v sociálních interakcích. Tito lidé nejsou mentálně postižení, jejich IQ je v pásmu normy až nadprůměru, dosahují středoškolského nebo vysokoškolského vzdělání, takže jsou schopni i intelektově náročnějších prací.

Problémem zůstávají sociální interakce, kde jednají velmi naivně nebo neadekvátně ( časté je nevhodné dotazování, neustálé tykání, neudržení očního kontaktu ). Součástí metody podporovaného zaměstnávání je vytvoření orientace na trhu práce, naučení se základním dovednostem, vyhledání vhodného pracovního místa a zapracování na tomto místě. V rámci projektu bude zaměstnán pracovní konzultant a dva asistenti, kteří budou zajišťovat podporované zaměstnání pro osoby z cílové skupiny.

Součástí projektu je i vytvoření ucelené metodiky podporovaného zaměstnávání lidí s Aspergerovým syndromem. Takto specificky pojatá metodika nebyla v České republice zatím vytvořena. Metodika bude využívána i v následujících letech, kdy se očekává narůst klientů s diagnostikovaným Aspergerovým syndromem.

Informace o probíhajícím projektu a následně i metodika budou poskytnuty všem úřadům práce v Praze a dalším organizacím, které pracují nebo se setkávají s touto cílovou skupinou.
Partnery projektu, kteří se budou podílet na zaškolení zaměstnanců, tvorbě metodiky, jejím ověřování a distribuci a také vyhledávání vhodných pracovních míst, jsou Rytmus, o.s., Úřad práce Praha ? východ a Point advertising agency, s.r.o. Projekt potrvá do poloviny roku 2008.

Tento projekt byl podpořen z Evropského sociálního fondu, státního rozpočtu České republiky a rozpočtu hl. m. Prahy.

ESF

 
Share on Myspace