Přihlásit se
Registrace - Login

DMS banner 21.03.2017

Porozumet autismu 2017 mhmp

2+5 dní s rodiči a dětmi v Jizerských horách

 

20130215 041221IMG_2043Pro víkendové vzdělávací pobyty APLA Praha, které se konají v Jizerských horách, začíná pomalu, ale jistě platit, že ať se děje, co se děje, vždycky se vydaří. Upřímně řečeno, nevíme přesně, čím to je, ale v Jizerkách panuje pohoda. Program běží jako na drátkách, užíváme si společně chvíle volna, poznáváme nové lidi a přijíždíme domů se spoustou nápadů do budoucna.  K tomu nám vždycky přeje počasí. Že by to měla na svědomí nějaká dobře utajená jizerská APLA lobby? V každém případě jsme rádi, že náš červencový „jizerský dvojboj“ tento příznivý trend potvrdil. Možná se nám dokonce podařilo posunout laťku ještě o trochu výše….

 

Dva vzdělávací pobyty pro rodiče dětí s PAS tentokrát proběhly v Lesní chatě Kořenov.  Víkendový pobyt (12. - 14. 7. 2013) patřil rodičům starších dětí s PAS. Lektorsky ho zajistily PhDr. Veronika Šporclová. Program byl zaměřený zejména na lepší pochopení způsobu myšlení lidí s poruchou autistického spektra. Cílem bylo pomoci rodičům lépe porozumět myšlenkovým pochodům svých dětí -  proč u nich častěji dochází k výkyvům nálad, jaké důvody mohou stát za jejich reakcemi, které jsou z úhlu dospělých často nepochopitelné a frustrující apod. Na programu nechyběla ani řízená rodičovská skupina, kde si rodiče i terapeuti mohli navzájem sdělit své zkušenosti a získat nové informace.

Od 1.7. do 19.7. 2013 probíhal na témže místě vzdělávací program pro rodiče předškolních dětí vč. těch, pro které je diagnóza PAS nová, případně ještě nemají tuto diagnózu potvrzenou. Pobyt lektorsky zajistila opět Veronika Šporlová, ke které se připojila poradkyně rané péče APLA Praha Mgr. Hana Zobačová. Všechny rodiny přijely se svými dětmi. Program proto obě lektorky nastavily tak, aby se společně strávený čas využil co nejlépe.  Vedle části teoretické (úvod do problematiky poruch autistického spektra, duševní hygiena rodičů, emoce u dětí s PAS a jejich rodičů), probíhaly i nácviky s dětmi, a to jak na úrovni terapeut-dítě, tak i za účasti rodičů včetně pořízení videozáznamu. Na konci pobytu rodiče obdrželi písemné vyhodnocení aktuální vývojové úrovně svého dítěte včetně návrhu oblastí, ve kterých by bylo vhodné s dítětem do budoucna prioritně pracovat. V době výuky rodičů se o děti starali vyškolení asistenti APLA Praha, kteří si pobyt s dětmi opravdu užívali.  U pětidenního pobytu se našel i čas na společná večerní posezení, kdy se většinou hlavním tématem stalo to, co komu právě na jazyk přišlo. Nechyběly ani „APLA historky“ a zážitky z rodinného života, v nichž se tu a tam objevila i kapka láskyplného černého humoru, který k diagnóze PAS tak trochu patří.

Celkové dojmy z obou pobytů asi nejlépe charakterizují následující hodnocení:

Pobyt se mi velmi líbil. Nevěděla jsem, co si mám vůbec představit, co očekávat. Byly tam i jisté obavy z mé strany kvůli spolupráci Kamilka s asistentem. Díky profesionalitě vás všech byly obavy zbytečné. Bylo pro mě hodně důležité vidět děti šťastné.

Maminka Kamila a Kateřiny (pobyt rodičů starších dětí)

Víkendový pobyt mi pomohl pochopit, jak uvažují děti s Aspergerovým syndromem (AS), v čem je to jiné než u běžných lidí a v čem to mají těžší. Pomohlo mi to uvědomit si, že to, co běžné dítě zvládne bez problémů, dítě s AS nemusí unést (například společná dovolená s partou přátel) a výsledkem může být silný afekt. Všichni pracovníci APLA, s kterými jsem měla možnost se poznat, jsou velmi příjemní, ochotní odpovědět na nejrůznější otázky, obdivuju jejich zapálení pro věc, ochotu odjet na víkend a věnovat se rodičům, takže i to všechno přispívá k tomu, že si člověk nepřipadá úplně bezmocný a bezradný.

maminka Kuby (pobyt rodičů starších dětí)

Nejpřínosnější pro mě byla možnost sdílet s ostatními rodiči a jejich dětmi problémy, které jsou v mnohém podobné těm našim, možnost probrat synův vývoj s někým, kdo ho zná, zvlášť když ten „někdo“ je výborný odborník a skvělý člověk. Děkuji Vám všem.

maminka Adama (pobyt rodičů mladších dětí)

Setkání s rodiči také po diagnostickém vyšetření je pro mě vždy obohacující a velmi cennou zkušeností. Pobyty jsou skvělou příležitostí pro probrání témat, která jsou pro rodiče důležitá. Máme také možnost vidět děti v různých situacích, což může pomoci k nastavení účinné intervence při zvládání některých problémů. Velice přínosné jsou jednak debaty v rámci organizovaných rodičovských skupin, ale také povídání při večerních neformálních setkáváních.

Veronika Šporclová, psycholog – diagnostik

Paráda. Ale to koupání v ledovém jezírku s čolky už příště vynechám. Dám šanci mladším asistentům. Mimochodem, mlaďoši, byli jste skvělí! Ale my taky držíme krok, nebo alespoň stopu…

Alena Sojková (za lehce uondané asistenty - seniory)

A jak to viděli naši profíci v oblasti fotografie?

procházka na chatu Zvonice (foto Kamil, 10 let a  Kuba, 11 let)

IMG 0376 IMG 0087

                                                                                       

20130214 021111IMG_2002

                                                  Když žák překoná svého učitele.... (Ráďa fotí osobního asistenta Jindřicha)

  Další fotografie z Kořenova: www.facebook.com/apla.praha (alba raná péče, víkendový vzdělávací pobyt pro rodiče dětí s PAS)

 
Share on Myspace