Přihlásit se
Registrace - Login

DMS banner 21.03.2017

Porozumet autismu 2017 mhmp

2/2008 Ústavům sociální péče prý chybí poradenské středisko
Napsal uživatel ČTK   
Pátek, 31 Červenec 2009 16:52

Praha 16. února (ČTK) - Ústavům sociálních služeb, které se starají o klienty s mentálním postižením, prý chybí poradenské středisko.

ČTK to řekl předseda Asociace pomáhající lidem s autismem APLA Praha Hynek Jůn. Podle jeho zkušeností školitele a terapeuta potřebují pracovníci ústavů například poradit, jak bezpečně a eticky zvládnout agresivního klienta. Nejasnosti panují také v otázkách sexuality lidí s mentálním postižením. Poradenství do jisté míry poskytuje právě sdružení APLA Praha. Na to, aby mohlo sloužit všem ústavům v ČR, ale chybí sdružení kapacita. Podle Jůna nyní sdružení žije z peněz poskytnutých Evropskou unií, z dotací a sponzorských darů.

Oficiální poradnu by ale měl podle představitelů APLA zřídit i hradit stát nebo kraj. Podle zkušeností APLA problémové a agresivní chování některých klientů neplyne z jejich handicapu, ale často za ně mohou nevhodné podmínky v ústavech. Jůn citoval příklad jednoho muže s autismem, který se občas při příchodu do jídelny rozzuřil. Po čase se zjistilo, že změnu jeho chování způsobovala jiná barva ubrusů, než na kterou byl zvyklý.
"Někdy stačí pochopit maličkost a odstranit problém," řekl Jůn. Pro konzultaci těchto a podobných potíží by mohlo fungovat poradenské středisko. Poradna by podle Jůna mohla na požádání například zpracovávat psychologickou diagnostiku klientů nebo navrhovat terapeutický postup pro řešení problémů. Dalším úkolem střediska by byly psychiatrické konzultace a výcvik metody úchopů, které pomáhají zklidnit agresivního klienta. Součástí služeb by bylo také sociální poradenství a školení zaměstnanců ústavů. Ne ve všech českých zařízeních pro lidi s mentálním postižením mají metodiky sexuální výchovy. Pracovníci ústavů tak mnohdy nevědí, jak klientům poradit, k čemu slouží antikoncepce nebo jak rozpoznat sexuální zneužívání.

Ústavům, ale i rodičům postižených, by odlehčilo také respitní zařízení. Zajišťovalo by dočasné pobyty lidí s handicapem, například na táborech. Umožnilo by to podle Jůna rodičům i pracovníkům ústavů odpočinout si na chvíli od celodenní péče. Například APLA Praha pořádá tábory pro děti i dospělé s autismem bez ohledu na míru jejich problémového chování. Na šest lidí s autismem připadají čtyři pracovníci.

Podle Jůna na týdenních pobytech v přírodě nikdy nedošlo k vážnějším problémům.

 
Share on Myspace